Ana Bogdan, în fața primului trofeu WTA din carieră. Ora finalei de duminică și unde poate fi văzută

Sambata, 30 Iulie 2022, ora 20:51
5067 citiri
Ana Bogdan

Jucătoarea franceză Caroline Garcia, numărul 45 mondial, s-a calificat în finala turneului WTA de la Varşovia, dotat cu premii totale de 251.750 de dolari. în care o va avea ca adversară pe românca Ana Bogdan.

Garcia (28 ani), favorita numărul 5 a competiţiei din capitala poloneză, a învins-o sâmbătă fără probleme în semifinale, cu 6-1, 6-2, pe italianca Jasmine Paolini, după puţin mai mult de o oră de joi.

Franţuzoaica reuşise în turul precedent să o elimine pe marea favorită de la Varşovia, poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial (6-1, 1-6, 6-4).

Tot sâmbătă, Ana Bogdan (29 ani, 108 WTA) s-a calificat în premieră în finala unui turneu WTA, după ce a învins-o în penultimul act pe Katerina Baindl (Ucraina), cu 7-5, 7-5.

Caroline Garcia, care are în palmares şapte titluri WTA la simplu, şi Ana Bogdan nu s-au mai înfruntat până acum în circuitul profesionist.

Finala Ana Bogdan - Caroline Garcia se va disputa duminică, de la ora 16.00, în direct la DigiSport.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...